Očkovatelé proti dětské obrně jsou zpátky po pandemické pauze

Masové kampaně pokračují poté, co modelátoři varují před rizikem „prudce rostoucích“ ohnisek

 

Polio vaccinators are back after pandemic pause
Mass campaigns resume after modelers warn about risk of “explosive” outbreaks
By Leslie Roberts

 

Science, July 24, 2020, VOL 369, ISSUE 6502, pp. 360.
DOI: 10.1126/science.369.6502.360

Překlad: Prof. Ing. Michal Haindl, DrSc. - 28. 7. 2020

 

Smutný následek pandemie COVID-19 je březnové náhlé zastavení všech hromadných očkovacích kampaní Iniciativou pro globální odstranění obrny (GPEI), ze strachu, že by mohly neúmyslně šířit nový koronavirus. Tento krok dále narušil potížemi stíhané třicetileté úsilí o vymýcení obrny.

Nyní, vyzbrojeni novými daty a perspektivou, GPEI a země, které podporuje, obnovují očkovací kampaně. Na začátku července byla první Burkina Faso; tento týden následoval Pákistán. Případy dětské obrny se zvyšují v mnoha zemích a modely předpovídají „docela pochmurný obrázek“, pokud brzy neobnovíme kampaně, říká Michel Zaffran, který vede úsilí ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Prozatím budou země jen reagovat na ohniska; preventivní kampaně zůstávají pozastavené.

V březnu, kdy se COVID-19 začal šířit po celém světě, nikdo nevěděl, zda kampaně proti dětské obrně od dveří ke dveřím situaci nezhorší, říká Hil Lyons, statistik Ústavu pro modelování nemocí (IDM) v Bellevue, Washingtonu. Bez odpovědí „bylo východiskem zrušit akce“, říká.

Náklady byly obrovské. „Vzrůstá pocit, že vedlejší škody [pozastavením kampaně] jsou opravdu podstatné,“ říká Nick Grassly z Imperial College London (ICL), který vede jednu ze skupin modelující dopad přerušení a to, jak nejlépe reagovat. V „naléhavých“ doporučeních koncem května GPEI uvedl, že očekává „exponenciální zvýšení cirkulace poliovirů během nadcházející hlavní sezóny“, což zvyšuje možnost „nekontrolovaných epidemií ve více zemích“.

Modely IDM také naznačují, že účinek kampaně proti dětské obrně na pandemii jsou pravděpodobně malé v místech, kde již virus řádí. „Propuknutí má svůj vlastní spád a zrychlení“, vysvětluje Lyons. Nicméně v ještě nezasažených oblastech COVIDem-19 jsou rizika značná. Aby se snížila, budou očkovatelé testováni na COVID-19, nosit masky, používat dezinfekci rukou a udržovat co největší fyzickou vzdálenost.

Hamid Jafari, hlava WHO pro vymýcení dětské obrny v Pákistánu a Afghánistánu, říká, nejdůležitější je, že týmy budou pracovat ve svých vlastních komunitách. „Nechceme přivést pracovníky z nakažených oblastí do nenakažených oblastí“, říká.

Kampaň proti dětské obrně ustrnula již před COVIDem-19. V Pákistánu a Afghánistánu, posledních baštách divokého viru, případy divokého typu obrny vystřelily v loňském roce na 176 z 33 v roce 2018. V tomto roce tyto dvě země zatím potvrdily 87 případů divoké obrny v porovnání s 64 za stejnou dobu v loňském roce. Skutečné číslo je pravděpodobně vyšší, protože pandemie znemožnila sledování.

Nyní také bojují Pákistán a Afghánistán s ohnisky viru obrny vzniklé z vakcíny - jediné dvě země, které čelí dvojité výzvě. K takovým ohniskům dochází, když oslabený virus používaný v orální vakcíně proti dětské obrně (OPV), obvykle součást typu 2 tří sérotypů viru obrny, zmutuje a znovu získává schopnost paralyzovat a šířit se. Případy odvozené od vakcíny typu 2 v Pákistánu a Afghánistánu v této době prudce stouply z 16 v roce 2019 až na 79 dosud.

Matematické modely týmu Grasslyho naznačují, že obě země uvidí „skutečně prudce rostoucí“ ohniska vakcínou vyvolaného viru, říká Jafari: „dosahující až tisíců případů, pokud nezasáhneme“. (Divoké případy budou narůstat také, ale do stovek, říká.) Důvod je ten, že většina dětí do věku 5 let má malou nebo žádnou imunitu vůči viru typu 2 vyvolaného vakcínou, protože svět přestal používat OPV2 v roce 2016 - první krok k úplnému odstranění OPV v naději, že se zabrání vakcínou vyvolaným ohniskům. To se ale nepotvrdilo, a nyní každým rokem roste počet zranitelných děti.

Pro boj s vakcínou vyvolaným ohniskům, GPEI spoléhá na verzi stejné vakcíny, která je způsobila, známá jako monovalentní OPV2 (mOPV2), a která tak může vytvořit nekonečný cyklus. Nová vakcína, navržená tak, aby měla mnohem nižší šanci se stát virulentní, by mohla pomoci zvrátit situaci, ale pandemie zpozdila její zavedení až do září a zpočátku bude její použití omezené.

Oživené programy v Pákistánu a Afghánistánu budou muset překonat podezření a odmítání, které je minulý rok zastavilo. Pomoc při mnoha dalších zdravotních problémech, kterým chudé komunity čelí - například distribuce mýdla a výuka lidí, jak zastavit šíření COVID-19 - by mohla pomoci budovat důvěru, říká Jafari.

V Africe se divoký virus nevyskytuje, také se ale utápí v bitvě proti viru zmutovaném z vakcíny a existuje zde velké riziko „prudkého růstu“ na kontinentu, říká Isobel Blake z ICL. V Africe v tomto roce dosud zjistili 133 případů typu 2 ve 14 zemích, nárůst ze 47 za stejnou dobu v minulém roce. Samotný Čad zaznamenal 23 případů za 1 týden v červnu a nyní má 42 případů.

Nejrizikovější oblasti jsou ty, které letos zaznamenaly jen několik případů obrny typu 2, ale nemohly reagovat kvůli přerušení, ukazují Blakovy modely. Riziková místa zahrnují Pobřeží slonoviny a části Čadu, Mali, Ghany, Toga, Burkiny Faso a Nigeru. Překvapivě místa, která měla nejhorší ohniska vyvolaná vakcínou v minulosti, jsou méně riziková, říká Blake. Například Nigérie uskutečnila několik cyklů očkování s mOPV2 před pandemickou přestávkou a nyní má „docela dobrou imunitu v moři docela špatné imunity“, říká Grassly. Nebude zatím obnovovat kampaň proti dětské obrně.

Zaffran říká, že není pochyb o tom, že pandemie znásobila dlouhodobé problémy úsilí o vymýcení obrny. Dostat se zpátky na trať „zabere více času, než tomu bylo v minulosti a bude to složitější“.

foto pozastaveno

Testování teploty očkovatelů před začátkem jejich práce v Karachi, Pakistánu 20 června.

 


Kontakt

Sekretariát

Jaroslava Šebestová
Jabloňová 2891/2
106 00 Praha 10


Mobil: 728 119 174


Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.


Asociace polio

IČO

00570656

DIČ

CZ00570656

Bankovní spojení 

Česká spořitelna, a.s., oblastní pobočka Praha 4

Číslo účtu 

80413349/0800

Datová schránka

acans49


Sídlo Asociace

Asociace polio

Jabloňová 2891/2 106 00 Praha 10

Více

—————

—————Sídlo Asociace

Asociace polio

Jabloňová 2891/2 106 00 Praha 10

Více

—————

—————