Pavel Teplý

se narodil v roce 1940 v Praze. Ve třech letech onemocněl dětskou obrnou, po  které mu zůstala ochrnuta pravá ruka. Vyrůstal sám s maminkou, neboť jeho otec na dětskou obrnu zemřel. Již od mládí měl vztah ke sportu, věnoval se cyklistice a v sedmnácti letech se začal sám učit lyžovat.

Počátkem 70. let se dozvěděl, že ve světě se počíná formovat organizace pro sport tělesně postižených. Společně s několika dalšími stál u zrodu podobné organizace u nás a začal se intenzívně zabývat sjezdovým lyžováním. Jednak sám aktivně závodil, jednak si udělal trenérský kurs, takže působil jako trenér.

V roli závodníka získal Pavel Teplý řadu medailí z mistrovství republiky. Zúčastnil se také 2. zimní paralympiády v norském Geilu v roce 1980 a mistrovství světa ve švýcarském Les Diablerets v roce 1982.

Byl také činný jako funkcionář a přes dvacet let vedl sportovně technickou komisi sjezdového lyžování tělesně postižených a organizoval mistrovství republiky, nejprve v Tanvaldu v Jizerských Horách, později ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Po ukončení své aktivní závodnické kariéry pokračoval v roli trenéra a zúčastnil se tak 4. zimní paralympiády v rakouském Innsbrucku v roce 1988. 

 

 

Mezitím dorostla jeho dcera Kateřina, která od malička trpí vrozenou zrakovou vadou. Pavel ji bral všude s sebou a od tří let ji učil lyžovat. Při svých výjezdech do zahraničí zjistil, že i zrakově postižení mají své lyžařské závody. Rozhodl se to tedy zkusit i s Kateřinou. Začal ji s sebou brát na závody a jezdil s ní jako její vodič. Když se ukázalo, že Kateřina má k lyžování předpoklady a mohla by dosáhnout úspěchů, Pavel přestal se svým aktivním závoděním a stal se pouze Kateřininým vodičem a trenérem.

První větší úspěch se dostavil na mistrovství Evropy v roce 1991, kde společně získali tři zlaté medaile. Od té doby se pravidelně zúčastňovali všech důležitých závodů pořádaných pro zrakově postižené. Na 5. zimní paralympiádě ve francouzském Tignes získali dvě stříbrné medaile, na 6. paralympiádě v norském Lillehammeru jim bohužel kvůli nízkému počtu přihlášených ve skupině nebylo umožněno startovat. Další úspěch čekal na mistrovství světa v rakouském Lechu v roce 1996 - jedna stříbrná  a dvě bronzové medaile. Následovaly tři zlaté z mistrovství Evropy ve Španělsku v r. 1997.

 

Asi největším úspěchem Pavla a Kateřiny Teplých byl zisk     tří  zlatých  a  jedné  stříbrné  medaile  na  7.  zimní paralympiádě v japonském Naganu v roce 1998. 

Svou společnou kariéru zakončili čtyřmi zlatými medailemi z mistrovství Evropy 1999 na Slovensku.

Poté se Kateřina rozhodla pokračovat v závodění s novou vodičkou Renatou Karamanovou a Pavel Teplý zůstal již pouze ve funkci trenéra. Absolvoval všechna soustředění i mistrovství světa 2000 ve švýcarském Anzere, kde děvčata získala tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

V současné době se již začínají připravovat na další vrcholnou událost,  kterou  bude  8. zimní  paralympiáda,  konaná v roce 2002 v americkém Salt Lake City. Pavel Teplý doufá, že pod jeho vedením se Kateřině podaří obhájit úspěch z Nagana.

Pavel Teplý již mnoho let pracuje v podniku Transgas. Příští rok dosáhne důchodového věku.

Březen 2001: Kateřina Teplá získala na Světovém Poháru v lyžování nevidomých v Utahu - USA tři zlaté medaile.


Kontakt

Sekretariát

Jaroslava Šebestová
Jabloňová 2891/2
106 00 Praha 10


Mobil: 728 119 174


Asociace polio

IČO

00570656

DIČ

CZ00570656

Bankovní spojení 

Česká spořitelna, a.s., oblastní pobočka Praha 4

Číslo účtu 

80413349/0800

Datová schránka

acans49


Sídlo Asociace

AP

Jabloňová 2891/2 106 00 Praha 10

Více

—————